News

  • News

Academic Promotions

Congratulations to the 117 members of staff who have been promoted in the Academic Promotions Scheme 2019. They are:

Lanyon spire and bunting

Promoted to Professor

Dr Dominic Bryan School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Heather Conway School of Law
Dr Graham Ellison School of Law
Dr John Holbrey School of Chemistry and Chemical Engineering
Dr Peter Nockemann School of Chemistry and Chemical Engineering
Dr Simon Cotton School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Karen Rafferty School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Jennifer McKinley School of Natural and Built Environment
Dr Brendan Murtagh School of Natural and Built Environment
Dr Aidan Feeney School of Psychology
Dr Katrina Campbell School of Biological Sciences
Dr Sharon Huws School of Biological Sciences
Dr Helen Coleman School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr David Grieve School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Michelle McKinley School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Ultan Power School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Dermot O'Reilly School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences

Promoted to Professor (Education)

Dr Tess Maginess School of Social Sciences, Education and Social Work
Mr Alan Jones School of Natural and Built Environment
Dr Kevin Gormley School of Nursing and Midwifery
Dr Tianbo Chen School of Pharmacy
Dr Lezley-Anne Hanna School of Pharmacy

Promoted to Reader

Dr Leontia Flynn School of Arts, English and Languages
Dr Franziska Schroeder School of Arts, English and Languages
Dr Marie Coleman School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Paul Corthorn School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Andrew Holmes School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Sinead O'Sullivan School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Mark Flear School of Law
Dr John McAllister School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Paul Miller School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Ivor Spence School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Hans Vandierendonck School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Jason Greenwood School of Mathematics and Physics
Dr David Jess School of Mathematics and Physics
Dr Satyabrata Kar School of Mathematics and Physics
Dr Juliana Early School of Mechanical and Aerospace Engineering
Dr Aoife Foley School of Mechanical and Aerospace Engineering
Dr Trevor Robinson School of Mechanical and Aerospace Engineering
Dr Philip Boland School of Natural and Built Environment
Dr Gill Plunkett School of Natural and Built Environment
Dr Tancredi Caruso School of Biological Sciences
Dr Ruth Hunter School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Anna Krasnodembskaya School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Fionnuala Lundy School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Sandra Van Schaeybroeck School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Raghu Thakur School of Pharmacy

Promoted to Senior Lecturer

Dr Graham Brownlow Queen's Management School
Dr Christopher Colvin Queen's Management School
Dr Alan de Bromhead Queen's Management School
Dr Alan Fernihough Queen's Management School
Dr Sarah Bowskill School of Arts, English and Languages
Dr Victoria Durrer School of Arts, English and Languages
Dr Dominique Jeannerod School of Arts, English and Languages
Dr Edel Lamb School of Arts, English and Languages
Dr Geraldine Lawless School of Arts, English and Languages
Dr Jane Lugea School of Arts, English and Languages
Dr Gail McConnell School of Arts, English and Languages
Dr Maria Tavares School of Arts, English and Languages
Dr Fabian Schuppert School of History, Anthropology, Philosophy and Politics
Dr Kevin Brown School of Law
Dr Ciara Hackett School of Law
Dr Cheryl Lawther School of Law
Dr Kathryn McNeilly School of Law
Dr Ronagh McQuigg School of Law
Dr Lisa Bunting School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Bronagh Byrne School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Aikaterini Dounavi School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Siobhan McAlister School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Audrey Roulston School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Haresh Manyar School of Chemistry and Chemical Engineering
Dr Malgorzata Swadzba-Kwasny School of Chemistry and Chemical Engineering
Dr Georgios Karakonstantis School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Xueqin Liu School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Jesus Martinez del Rincon School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr David Barnes School of Mathematics and Physics
Dr Daniel Dundas School of Mathematics and Physics
Dr Solveig Felton School of Mathematics and Physics
Dr Myrta Gruening School of Mathematics and Physics
Dr Fumin Huang School of Mathematics and Physics
Dr Amit Kumar School of Mathematics and Physics
Dr Gareth Tribello School of Mathematics and Physics
Dr Merav Amir School of Natural and Built Environment
Dr Laura Basell School of Natural and Built Environment
Dr Dirk Brandherm School of Natural and Built Environment
Dr Gul Kacmaz Erk School of Natural and Built Environment
Dr Donal Mullan School of Natural and Built Environment
Dr Urmi Sengupta School of Natural and Built Environment
Dr Tristam Sturm School of Natural and Built Environment
Dr Judith Wylie School of Psychology
Dr Gareth Arnott School of Biological Sciences
Dr Cuong Cao School of Biological Sciences
Dr Jonathan Dalzell School of Biological Sciences
Dr Hansjoerg Kunc School of Biological Sciences
Dr Christopher Law School of Biological Sciences
Dr Fuquan Liu School of Biological Sciences
Dr Derek Brazil School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Mei Chen School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Simon McDade School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Sinead Weldon School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Susan Clarke School of Nursing and Midwifery
Dr Claire Kerr School of Nursing and Midwifery
Dr Mark Linden School of Nursing and Midwifery
Dr Peter Boyd School of Pharmacy

Promoted to Senior Lecturer (Education)

Dr Alan Hanna Queen's Management School
Dr Declan Keeney School of Arts, English and Languages
Dr Brian Jack School of Law
Dr Pamela Cowan School of Social Sciences, Education and Social Work
Dr Neil Anderson School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr Matthew Collins School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Mr Aidan McGowan School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
Dr John McKinley School of Natural and Built Environment
Dr Sean Roe School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
Dr Helen Kerr School of Nursing and Midwifery
Dr Patricia McNeilly School of Nursing and Midwifery
Ms Johanne Barry School of Pharmacy
Dr Paul McCague School of Pharmacy