Skip to Content

Shortlist

Staff Excellence 533
Staff Excellence Awards
Shortlist

Over 310 nominations were received for this year's Staff Excellence Awards. The shortlist for each category is listed below.

Category 1: Delivering Excellence

This award recognises an individual who goes above and beyond, consistently delivering excellence and taking pride in what they do.

Shortlist

  • Dr Tara Brooks - School of Natural and Built Environment
  • Susan Burton - School of Law
  • Tim Crawford - Academic and Student Affairs
  • Dr Thomas Field - School of Mathematics and Physics
  • Dr Tim Fosker - School of Psychology
  • Dr Alison MacKenzie - School of Social Sciences, Education and Social Work
  • Dr Kenneth Smith - School of Mathematics and Physics

Category 2: Community Impact

This award recognises the significant contribution our staff make to the local community and wider society. 

Shortlist

  • Dr Anne Campbell - School of Social Sciences, Education and Social Work
  • Covid Consortium Support Team - Faculty of Medicine, Health and Life Sciences
  • Dementia Awareness Game Project Team - School of Nursing and Midwifery
  • The Pathway Opportunity Programme Team

Category 3: Innovation

This award recognises an individual or team who has developed an innovative idea that has benefitted a particular department, the University or wider society.

Shortlist

  • 'Act Wisely' - Driving change in professional education - School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
  • Careers, Employability and Skills’ Gradfest 2020 Project Team - Academic and Student Affairs
  • Dr David Cutting - School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
  • Domestic Recruitment and Events - MRCI
  • EEECS PGT Team - School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science
  • 14CHRONO Ramped Pyroxidation Laboratory - School of Natural and Built Environment

Category 4: Team of the Year

This award is all about collaboration and recognises a group of individuals who, by working together, have made a significant and positive impact.


Shortlist

  • Estates Services Pandemic Support Team - Estates
  • Queen's Accommodation - Student Plus
  • Queen's COVID-19 Virology Team - School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences

Category 5: Outstanding Leadership

This award recognises an individual who has demonstrated outstanding leadership during the academic year.

Shortlist

  • Ted Jensen - Academic and Student Affairs
  • Professor Donna Fitzsimons - School of Nursing and Midwifery
  • Dr Sarah Lappin - School of Natural and Built Environment
  • Professor Ken Mills - School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences
  • Professor Karen Rafferty - School of Electronics, Electrical Engineering and Computer Science

Category 6: Lifetime Achievement

This award recognises and celebrates the contribution made by a long-serving member of staff to the University.

Shortlist

  • Patrick Brannigan - Information Services
  • Cathy Carey  - Queen's Gender Initiative
  • Pauline Daniels - School of Nursing and Midwifery
  • Professor Hastings Donnan - The Senator George J Mitchell Institute for Global Peace, Security and Justice
  • Professor Tony Gallagher - School of Social Sciences, Education and Social Work
  • David McQuade - School of Pharmacy
Award Categories
Find out more
About the Awards
Find out more